با وارد کردن ایمیل خود محتوای این صفحه به ایمیل شما فرستاده می شود
محتوای این صفحه به ایمیل شما ارسال گردید.
ارسال
انصراف
سقوط از ارتفاع در سگ و گربه
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.
 
 
يكي از علل شايع مراجعه سگ و گربه‌ها به كلينيك‌هاي دامپزشكي، سقوط از ارتفاع است. آپارتمان‌نشيني و رشد فرهنگ نگهداري حيوانات خانگي باعث شده كه سگ و گربه‌‌ها به مكان‌هاي مرتفع دسترسي بيشتري داشته باشند
.
گربه‌ها بيشتر از سگ‌ها دچار اين مشكل مي‌شوند چرا كه اين حيوان قرار گرفتن در ارتفاع را بسيار دوست دارد. گربه‌ها وقتي در مناطق مرتفع قرار مي‌گيرند به مناطق اطراف خود در زير مشرف بوده و از اين حالت احساس آرامش و امنيت بيشتري مي‌كنند.
 
 
عواقب سقوط از ارتفاع بسته به طرز برخورد بدن حيوان با زمين، طول ارتفاع و برخورد با جسم سخت ديگري در مسير سقوط مي‌تواند از يك جراحت كوچك تا مرگ متفاوت باشد. گربه‌ها معمولاً اگر در مسير سقوط به چيزي برخورد نكنند و روي چهار دست و پايشان با زمین برخورد کنند، احتمال ايجاد جراحات و صدمات كمتر خواهد شد. اما اين هم باز به طول ارتفاع بستگي دارد. وقتي ارتفاع آنقدر كم باشد كه گربه فرصت لازم براي قرار گرفتن روي چهار دست و پا را نداشته باشد و با ناحية سر، كمر يا از بغل به زمين برخورد كند صدمات و جراحات وارده بسيار شديدتر خواهند بود.
 
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.
 
 
 
اصولاً برخورد با زمين روي چهار دست و پا ميزان فشار وارده را از سطح زمين بر بدن حيوان تقسيم كرده و صدمات كمتري مي‌تواند ايجاد كند. ميزان صدمات در سگ وگربه نيز متفاوت است. سگ‌ها قابليت تحمل ضربة كمتري را داشته، چرا كه انعطاف‌پذيري بدنشان از گربه‌ها كمتر است. بنابراين، اگر سگ و گربه از ارتفاع يكساني سقوط كنند احتمال صدمات وارده در سگ به مراتب بيشتر از گربه خواهد بود. 10 الي 20 درصد موارد در گربه‌ها و نيمي از سگ‌ها كه سقوط از ارتفاع مي‌توانند دچار صدمات تهديد كننده جان یشوند.
.
از ديگر مشكلات سقوط ارتفاع مي‌توان به شوك، مشكلات تنفسي (مثل سختي در تنفس، تنفس با دهان باز)، صدمات سر و صورت (مثل شكستگي فك و استخوان‌هاي صورت، ضربه مغزي، شكستگي دندان، شكاف كام نرم و سخت)، شكستگي‌هاي مناطق مختلف (در گربه بيشتر اندامهاي جلويي و در سگ‌ها بيشتر در اندام عقبي)، دررفتگي مفاصل، كشيدگي عضلات و صدمات ستون مهره‌ها و نخاع (مثل شكستگي، فتق ديسك بين مهره ای كه مي‌تواند باعث فلجي ناقص يا كامل شود) اشاره نمود.
اگر حيوان بر روي جسم تيزي سقوط كند سوراخ‌شدگي و پارگي در هر منطقه‌اي از بدن ممكن است ايجاد گردد ومنجر به مرگ شود.
 

سگ‌ها به علت اينكه معمولاً سنگين‌تر هستند و در زمان سقوط بيشتر غلت مي‌خورند که احتمال برخوردشان با پشت به زمين را  بيشتر خواهد کرد. اين باعث خواهد شد تا صدمات به ستون مهره‌ها و نخاع بيشتر شود. واضح است که هرچه ارتفاع زيادتر باشد احتمال ايجاد صدمات نخاعي بيشتر خواهد بود.
 
 
درمان :
 
حيواني كه از ارتفاع سقوط كرده است را مي‌بايست هرچه سريع‌ار به نزديكترين مركز دامپزشكي انتقال داد. سعي شود براي رساندن حيوان به مراكز دامپزشكي آن را بدون حركت اضافه و به آرامي روي تخته‌اي بسته يا داخل يك پارچه بگذاريد.
 
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.
 
اگر حيوان در شوك قرار دارد مي‌بايست ابتداء شوك درمان شده و بعد به موارد ديگر مثل شكستگي، زخم و غيره پرداخته شود. پس از اينكه شوك رفع شد معاينات ارتوپدي و عصبي انجام گرفته و نتايج يادداشت مي‌شوند. از تكنيك‌هاي تصويربرداري (مثل راديولوژي و سونوگرافي) ممكن است در صورت صلاحديد دامپزشك مورد استفاده قرار بگيرند. حتي در مواردي ممكن است براي بررسي ضايعات ستون مهره‌ها و نخاع احتياج به انجام MRI يا سي.تي.اسكن لازم باشد.

همانطور كه ذكر شد اولويت درمان با رفع شوك، بند آوردن خونريزي فعال، مشكلات تنفسي و كاهش استرس مي‌باشند و رسيدگي به شكستگي و زخم‌ها پس از كنترل موارد بالا بايد صورت بگيرد.

 درمان‌هاي مختلفي بنا بر جراحات وارده از قبيل داروهاي ضددرد، اكسيژن درماني، سرم درماني، آنتي‌بيوتيك وسيع‌الطيف و آتل يا گچ‌گيري مي‌بايست انجام بگيرند. يكي از عوامل مهم كه درمان را در اين بيماران سخت‌تر مي‌كند خونريزي داخلي (در ناحيه شكمي يا قفسه‌ سينه) مي‌باشند در اين موارد ممکن است جراحي لازم باشد تا سريعاً جلوي خونريزي گرفته شود. در بعضي از شكستگي‌ها و صدمات ستون مهره‌ها نيز ممكن است احتياج به جراحي باشد. دندان‌هاي شكسته يا صدمه ديده در صورت امكان مي‌بايتس ترميم شوند و يا در صورت لزوم كشيده شوند. اگر وضعيت حيوان سقوط كرده بحراني باشد مي‌بايست براي يك تا چند روز بستري شده و تحت نظارت كامل دامپزشكي قرار بگيرد.
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.
پیس بینی
در اكثر موارد پيش‌ بيني بهبود بيماري خوشبختانه خوب است و در صورت رسيدگي فوری و تحت درمان قرار گرفتن به موقع، حيوان زنده می ماند. بيشتر تلفات سقوط از ارتفاع در 36-24 ساعت پس از حادثه اتفاق مي‌افتد كه بيشتر به خاطر شوك، استرس بيش از حد، مشكلات تنفسي، خونريزي‌هاي داخلي، ضربه مغزي و يا نخاعي شديد مي‌باشند. احتمال زنده ماندن سگ‌‌هايي كه از 6 طبقه به بالا سقوط كرده‌اند بسيار كم خواهد بود چنانچه ضربه باعث شكستن ستون فقرات و صدمه به نخاع گردد مي‌تواند علائمي همچون  فلجي ناقص و يا فلجي كامل در اندام ديده شوند.

به نظر مي‌رسد شدت صدمات حاصل از سقوط گربه‌ها از طبقه هفتم به بالا كمتر از سقوط از طبقه هفتم به پايين ‌باشد چرا كه هرچه ارتفاع زیادتر باشد گربه زمان بيشتري دارد تا حالت خود را در طول سقوط تصحيح كند و بر روي چهار دست و پا به زمين بيافتد. با اين وجود تمام موارد از اين تئوري تبعيت نمي‌كنند.

 
پيشگيري:
هميشه مي‌بايست در فصول گرم در، پنجره‌ها و ورودي بالکن يا پشت‌بام بسته نگاه داشته شوند و يا از توري يا محافظ‌هاي مخصوص استفاده شود. از بازي كردن در مكان‌هاي مرتفع مثل بالكن، پشت‌ بام وهر جایی كه احتمال سقوط حيوان وجود دارد مي‌بايست پرهيز شود.
امیررضا عامری نایینی ، کتاب بیماری ها و مشکلات شایع در سگ و گربه به زبان ساده ، جلد دوم
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.زمان انتشار: سه شنبه 04 اسفند 1394 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۳۰۴۶
لطفا سوالات خود را در این قسمت مطرح نفرمایید و به قسمت سوال از دامپزشک وب سایت مراجعه نمایید
*
ثبت نظر
درحال حاضر نظری برای خواندنی های دامپزشکی ثبت نشده است.