با وارد کردن ایمیل خود محتوای این صفحه به ایمیل شما فرستاده می شود
محتوای این صفحه به ایمیل شما ارسال گردید.
ارسال
انصراف

کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.

 

دوباره وقت چهارشنبه سوری رسیده  و بسیاری از صاحبان سگ و گربه یا حضورا یا تلفنی در مورد چگونگی درمان  ترس از صدای ترقه ها و کمتر شدن اضطراب انها  از ما سوال میکنند.بر ان شدیم مطلبی کوتاه در مورد چگونگی رفتار با سگ یاگربه در مواقع ترقه بازی بنویسیم.

اول از همه از آوردن سگ یا گربه خود به مراسم آتش بازی جدا خودداری نمایید این به کاربه منزله انتقال حیوانتان به اطاق شکنجه است

بهترین راه درمان ترس از اتش بازی و ترقه ،اجتناب از قرار گرفتن حیوان در این سر و صدا هاست.مثلا اگر خانه شما در منطقه ای است که شدت ترقه بازی و سر وصدا در انجا زیاد است میبایست حیوان را به خانه یکی از دوستان یا اشنایانی که دور از این سر وصدا هاست ببرید یا در حیوان را درمکانی از خانه قرار دهید که کمترین صدا به انجا نفوذ نماید.شما میتوانید با پوشاندن پنجره ها و گرفتن درزها با لحاف یا پتو ،باعث کاهش ورود صدا به داخل خانه شوید.کار دیگر که میتوان انجام داد گذاشتن موزیک و بلند کردن صدای ان طوری که حیوان سر وصدای بیرون را نشنود.اگر نوع موزیک را میخواهید بداند باید بگویم موزیک های رپ بهترین گزینه هستند.

به هیچ عنوان در روزهایی که انتظار میرود در ان روز  اتش بازی و ترقه بازی انجام بگیردحیوان خود را بیرون نبرید و در حیاط نگذارید.از گماردن سگ یا گربه ای که در باکس احساس راحتی نمیکنند جدا خودداری کنید. این کار باعث میشود حیوان برای فرار تلاش نماید و خود را مجروح نماید.

اگر انتقال سگ یا گربه تان به محل بی سر وصدا مقدور نیست میبایست قبل از شروع اتش بازی تدریجا  جایزه یا تشویقی داده یا اقدام به بازی هایی که او دوست دارد نمایید.هر چقدر سر وصدا بلندتر شد میزان تشویقی یا بازی را افزایش دهید.جایزه میبایست برای حیوان بسیارجذاب ،خوشمزه و ارزشمند باشد و از ان فقط در موارد تربیتی استفاده شود.استفاده از این نوع جایزه ها در زمانهای دیگر میزان جذابیت انها را در مواقع لازم میکاهد.

یک کار جالب برای حساسیت زدایی حیوان از ترس از سر وصدا این است که صدایی مشابه ترقه بازی یا سر وصدای اتش بازی را ضبط کرده و در روزهای قبل از چهارشنبه سوری  از ضبط صوت خود با صدای کم وبرای 3-5 دقیقه به طوری که باعث ترس سگ نشود، پخش نمایید.اگر صدا باعث ترس حیوان شد ان را با صدای کمتر پخش نمایید. هر دفعه که این سر وصدای ضبط شده را میگذارید میبایست به حیوانتان تشویقی بدهید.در روزهای بعد تدریجا صدای ضبط را بالا و بالاتر برده و زمان ان را نیز طولانی تر نمایید(تا حداکثرنیم ساعت)، به همین نسبت نیز میزان تشویقی را زیاد تر نمایید .این کار را تا جایی انجام دهید که سر و صدای ضبط با سر وصدای واقعی حاصل از اتش بازی تقریبا برابر شود.با این کار شما سگ را شرطی شده به طوری که هر وقت صدای اتش بازی میشنود یاد تشویقی افتاده و دیگر نمیترسد.

در اخر اگر تمام این روشها موثر واقع نشدند.دامپزشک میتواند داروهایی را برای سگ یا گربه تان تجویز نماید که تحمل این دوره های تشویش زا را  برایش راحتر کند.این دارو ها توسط دامپزشک میبایست تجویز و تحت نظر وی نیز مصرف شوند .به هیچ عنوان به صورت خودسرانه و بدون مشاوره با دامپزشک دارو تجویز ننمایید.

زمان انتشار: سه شنبه 22 اسفند 1391 (8 سال قبل)
تعداد بازدید: ۴۶۵۹
لطفا سوالات خود را در این قسمت مطرح نفرمایید و به قسمت سوال از دامپزشک وب سایت مراجعه نمایید
*
ثبت نظر
درحال حاضر نظری برای خواندنی های دامپزشکی ثبت نشده است.