با وارد کردن ایمیل خود محتوای این صفحه به ایمیل شما فرستاده می شود
محتوای این صفحه به ایمیل شما ارسال گردید.
ارسال
انصراف

بسیاری از گربه ها دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. با این حال، با رژیم غذایی مناسب، برنامه تغذیه و ورزش می توانید جلوی چاقی گربه‌تان را بگیرید.

انتخاب مواد غذایی

در هنگام انتخاب مواد غذایی بسیاری از عوامل مهم هستند. رژیم غذایی باید متعادل و کامل باشد. نوع ماده غذایی به سن گربه شما بستگی دارد. به عنوان مثال، بچه گربه ها بهتر است از غذای مخصوص بچه گربه که مناسب برای رشد آنها هست استفاده کنند. گربه های مسن تر ممکن است متابولیسم کندتری داشته باشند و باید از مواد غذایی senior food (غذای بزرگسال) استفاده کنند، که حاوی کالری کمتر، اما مواد مغذی  و ویتامین بیشتر است.

اندازه گیری وعده های غذایی

حتما باید تعداد وعده های غذایی گربه تان را بدانید و مقدار و وزن هر وعده اندازه گیری شود، به خصوص اگر گربه شما تمایل به پرخوری دارد. اگر از غذاهای بسته بندی و آماده استفاده می کنید مقدار مصرفی آنها طبق وزن و سن هر گربه داده شده حتما طبق دستورالعمل وعده ها را در اختیار گربه‌تان قرار دهید. اگر هم که غذای گربه را خودتان تهیه می کنید حتما درباره مقدار و تعداد وعده ها با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشکتان برنامه ای دقیق متابق با نیاز گربه‌تان در اختیارتان قرار می دهد.

گربه ها اغلب عادت دارند خودشان را به صاحبانشان بمالند. گربه با مالیدن خود به پای صاحبش می خواهد جلب توجه کند و محبت صاحبش را می طلبد و یا می خواهد از خود اثر به جا بگذارد. برخی از افراد گمان می برند که این حالت نوعی ابراز گرسنگی است و به گربه‌شان غذا می دهند. این کار موجب بد عادت شدن گربه و پرخوری او می گردد.

گربه ها از آنجا که به طور غریزی وقتی شکار می کنند در چند نوبت به شکار خود را می خورند. پس گربه های خانگی هم دوست دارند غذایشان را کم کم بخورند. اما اگر شما هر هشت ساعت غذا در اختیار گربه تان قرار دهید از آنجا که گربه گمان  می برد غذا کم است و زود تمام می شود بیشتر می خورد. بهتر است وعدۀ غذایی او در تمام طول روز در اختیارش باشد تا با اطمینان وجود غذا با آرامش و  متعادل بخورد.

ارزیابی وضعیت بدن گربه شما

اگر وزن بدن گربه تان ایده آل باشد، شما می توانید دنده هایش را احساس کنید، اما قادر به دیدن آن نیستید. قوس های پهلو و کمر گربه‌تان هنگام راه رفتن نباید بلغزد و تکان بخورد و وقتی گربه تان را از بالا نگاه می کنید قادر باشین اندکی دور کمر او را ببینید.

در نظر گرفتن عوامل دیگر

آیا گربه شما تنبل و کم انرژی است؟ یا پر تحرک و ماجراجو و پر جنب و جوش است؟ مقدار و نوع غذای این دو گربه باید با هم متفاوت باشد. اگر گربه شما عقیم شده است و سوخت و ساز بدنش تغییر کرده باید در رژیم غذایی او تغییر دهید تا دچار چاقی نشود.

 

کلمات کلیدی: گربه، چاقی، بیماری چاقی، پیشگیری از چاقی

زمان انتشار: دوشنبه 30 بهمن 1391 (8 سال قبل)
تعداد بازدید: ۴۲۶۶
لطفا سوالات خود را در این قسمت مطرح نفرمایید و به قسمت سوال از دامپزشک وب سایت مراجعه نمایید
*
ثبت نظر
درحال حاضر نظری برای خواندنی های دامپزشکی ثبت نشده است.