با وارد کردن ایمیل خود محتوای این صفحه به ایمیل شما فرستاده می شود
محتوای این صفحه به ایمیل شما ارسال گردید.
ارسال
انصراف
 علف گربه (گل نپتون ، سنبل الطیب ، آویشن گربه)
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.

علف گربه به خاطر توانایی ایجاد رفتارهای سرخوشانه در گربه ها بسیار معروف است .  گربه سانان دیگر نیز همانند گربه میتوانند به این گیاه عکس العمل نشان داده به همین منظور برخی اوقات در باغ وحش ها برای شاداب کردن محیط ،علف گربه  را در اختیار این حیوانات قرار میدهند. نام علمی علف گربهNepeta  cataria  (گل نپتون)  است. گیاهان دیگر مثل اویشن گربه teucruim marum و سنبل الطیب  valeriana officinalis نیز میتوانند باعث ایجاد این گونه رفتار ها در گربه شوند. برخلاف تصور عموم سنبل الطیب ، علف گربه یا catnip نیست و این دو گیاه با هم متفاوتند.در حقیقت نام دیگر سنبل الطیب در فارسی (حالا به اشتباه یا درست ) علف گربه گذاشته شده است.
علف گربه

کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.

این که گربه ها با بو کردن یا لیسیدن یا خوردن این علف چه احساسی پیدا میکنند ، دقیقا مشخص نیست. افرادی که اقدام به کشیدن این علف نموده اند گفته اند دچار توهماتی در حس بینایی و یا شنوایی شده اند . در دهه 1960 علف گربه جای ماری جوانا را گرفت. افراد مصرف کننده دچار حس سرمستی ، خوشحالی و رضایت می شدند. در طب انسانی برای مدت طولانی است که از این علف به صورت داروی گیاهی به عنوان ضد سرفه  و سرماخوردگی ،  ضد تب و میگرن ، ضد برونشیت و آسم، ضد تشنج و مسکن ، ضد سوء هاضمه و غیره  استفاده میشود.
علف گربه هم بصورت تازه و هم بصورت خشک موجود است. اما نوع خشک ان بسیار بیشتر باعث تحریک گربه میشود تا نوع تازه اش . این گیاه را در ساخت بسیاری از اسباب بازی های پارچه ای و محل های ناخن کشیدن گربه بکار میبرند. اغشته نمودن محل های مخصوص ناخن کشیدن  به رایحه این گیاه باعث میشود گربه جذب ان شده و او را از ناخن کشیدن به مبلمان و اسباب و اثاثیه منزل تا حدودی منصرف مبکند.
سنبل الطیب

بعضی از صاحبان گربه ها اقدام به کاشت این گیاه در گلدان یا باغچه خود نموده اند. این کار برای هرچه جذاب تر شدن محیط زندگی ( مخصوصا برای گربه هایی که فقط داخل خانه زندگی میکنند) مفید است.
عکس العمل هر گربه به این علف متفاوت است. برخی اصلا جذب این علف نشده و برخی نیز بسیار برانگیخته میشوند. علت این تفاوت ها ریشه ارثی و ژنتیکی دارد. با این وجود اکثر گربه ها تا حدودی در مواجهه با این گیاه عکس العمل نشان میدهند.
سن گربه و تجربه برخورد قبلی با این علف در شدت عکس العمل حیوان موثر است. به عنوان مثال گربه های کوچکتر از 2 ماه ویا تا رسیدن به 6 ماهگی یا به سن بلوغ اغلب به این گیاه حساس نبوده و هیچ واکنشی به آن نشان نمیدهند.
آویشن گربه
کلیه حق و حقوق این سایت طبق قوانین نشر و انتشار متعلق به کلینیک دامپزشکی آران میباشد و و هرگونه استفاده از مطالب ، طرح ها و تصاویر پیگرد قانونی دارد.

وقتی گربه با گیاه تازه تماس پیدا کند آن را بو کرده و سپس صورتش را به علف یا در صورت وجود به گلدانش میمالد. بعضی از انها اقدام به لیسیدن، خوردن یا جویدن برگ های تازه میکنند. اگر گیاه در باغ یا باغچه کاشته شده باشد گربه روی گیاه رفته و خود را بر روی شاخ و برگ آن میغلتاند.
در صورتی که گربه با گیاه خشک شده مواجه شود واکنشهای متفاوتی مثل غلت زدن، ریزش بزاق، ایجاد سروصدا ، تکان دادن سر ، جست و خیز، پریدن، مالش ، سربه هوا شدن و یا نشان دادن رفتار های دوره جنسی (حتی در نرها ) میتوانند از خود نشان دهند.
این واکنش ها موقتی هستند به طوری که شدید ترین انها تنها حدود چند دقیقه طول خواهد کشید.پس از ان دیگر گربه اشباع شده و توجهی به گیاه نمیکند.
برای اینکه علف گربه اثر خود را  برای گربهاز دست ندهد بعضی توصیه می کنند بیش از دو بار در هفته در اختیار حیوان قرار داده نشود.
تهیه و تنظیم : امیررضا عامری نایینی ، دامپزشک ، کلینیک دامپزشکی آران

زمان انتشار: شنبه 27 آبان 1391 (8 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۵۴۴۲
لطفا سوالات خود را در این قسمت مطرح نفرمایید و به قسمت سوال از دامپزشک وب سایت مراجعه نمایید
*
ثبت نظر
درحال حاضر نظری برای خواندنی های دامپزشکی ثبت نشده است.